Özgür Yazılım PDF okuyucusu kullanın!

Taşınabilir Belge Formatı (The Portable Document Format- PDF) düzenlenmiş metin ve belgeleri yayınlamak için kullanılan yaygın bir formattır. Çok farklı sürümlere sahip olan bir türdür ve bunlardan bazıları Açık Standartlar olarak, bazıları ISO sertifikalarına sahip olup, bazıları da yazılım patentleri sebebiyle sınırlılıklara sahiptir. Açık Standartlar'a sahip olan sürümünü tanıtmak isteyebilirsiniz, çünkü Açık Standartların birlikte çalışabilme, rekabet oluşturabilme ve seçim yapılabilme güvencesi bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için tıklayın...

PDF belgelerini okumak ve yazmak için pek çok program bulunmaktadır. Aşağıda listelenmiş olan PDF okuyucularının tamamı, sizin bu yazılımları kullanma, üzerinde çalışma, paylaşma ve geliştirme'den oluşan dört temel özgürlüğünüze saygı duyan Özgür Yazılım olarak seçilmiştir. Bunlar size bilgisayarınızı denetim altında tutma ve mahremiyetinizi koruma imkanı tanır. Daha geniş bilgi için tıklayınız...

Evince

Platformlar:GNU/Linux

The document viewer of the Gnome project can display many document formats beside PDF.

Skim

Platformlar:Mac OS X

PDF reader and note-taker for OS X.

SumatraPDF

Platformlar:Windows

a free PDF, eBook, XPS, DjVu, CHM, Comic Book reader for Windows. Sumatra PDF is powerful, small, portable and starts up very fast.

Okular

Platformlar:GNU/LinuxWindows

The document viewer of the KDE project also displays postscript, doc, odt and other formats. It is well integrated with the KDE web browser Konqueror.

Xpdf

Platformlar:GNU/Linux

A lightweight, straightforward pdf viewer using a plain motif interface. The XpdfReader builds are non-free, we advise against them.

PDF.JS

Platformlar:Firefox

PDF.JS is not a standalone application for viewing pdf, but a plugin available for various web browsers. It may suit you when you come across a lot of pdf files online or in an environment where you cannot or do not want to install a full desktop application.

qpdfview

Platformlar:GNU/LinuxNetBSDFreeBSD

A simple tabbed PDF viewer.

gv

Platformlar:GNU/LinuxMac OS X

A lightweight postscript and pdf viewer with xaw3d interface. Successor to ghostview.

sioyek

Platformlar:GNU/LinuxMac OS XWindows

A PDF viewer designed for reading research papers and technical books.

Zathura

Platformlar:GNU/Linux

Adobe'nin diğer sahipli PDF okuyucuları da bulunmaktadır, fakat bu yazılımların çalışma prensipleri ticari bir gizlilik içinde olduğundan dolayı mahremiyet ve verilerinizi denetlenemize izin vermemektedir.

Beğendiğiniz PDF okuyucuların arayüzünü / indirme web sayfalarını çevirmemize yardımcı olunuz!

Özgür İşletim Sistemlerinin çoğunun kendine özgü bir paket yönetim sistemi bulunmaktadır ve yazılımın proje sayfalarından indirme dosyalarını elle indirmek zorunda kalmayabilirsiniz. Dağıtımınızın web sayfalarında bu paketleri nasıl kuracağınıza dair yönlendirmeler bulacaksınız. İndirme sayfaları, kaynak kodlarını indirip derlemek aracılığı ile yazılımı kurmak isteyenler için de bir rehber olma niteliği taşımaktadır.